Försening slamtömning

För tillfället har vi en driftstörning på tömning av slambrunnar i Växjö kommun. Vi arbetar för att komma ikapp så fort som möjligt.

Nu har det sista fyrfackskärlet satts ut

Torsdagen den 13 februari kom äntligen införandet av fyrfackskärl i mål.

Sopkärl på uppfart med sopbil i bakgrunden

Den 16 september 2019 sattes det första fyrfackskärlet ut i Lessebo kommun. Torsdagen den 13 februari 2025 – 1978 dagar senare – sattes det sista fyrfackskärlet ut i Växjö kommun och nu har alltså SSAM infört fyrfackskärl för samtliga berörda kunder i alla fem ägarkommuner.

Under den här perioden har SSAM satt ut nästan 75 000 fyrfackskärl till villa- och fritidshusägare, fördelat enligt tabellen nedan.

Antal utsatta fyrfackskärl i SSAM:s ägarkommuner

Kommun

Antal kärl 2025-02-13

Lessebo

5 880

Markaryd

8 022

Tingsryd

12 310

Växjö

36 396

Älmhult

12 208

Totalt

74 816

 

Redan under 2016 genomfördes en studie av SSAM:s ägarkommuner Lessebo, Markaryd, Tingsryd, Växjö och Älmhult med mål att införa fastighetsnära insamling. Studien visade att fyrfackssystemet var det bästa alternativet ur miljösynpunkt eftersom avfallet sorteras bättre och därmed ökar återvinningen.

Några år senare erbjöds hushållen fyrfackskärl som insamlingssystem och när det 2024 blev lagkrav att sortera ut matavfall började fyrfackssystemet införas för samtliga hushåll.

Senast uppdaterad: 14 februari 2025